28 октомври 2024
Досадна суха кашлица прекъсва речта Ви?
- Суха кашлица: какво представлява
- Суха кашлица: причини и рискови фактори
- Суха кашлица: симптоми
- Суха кашлица: лечение и медикаменти
Прекъсва ли сухата кашлица говора Ви? Научете се да се справяте с нея и си върнете гласа
Ако някога сте имали такава, знаете колко дразнеща може да бъде сухата кашлица. Това, което започва като гъделичкане в задната част на гърлото, може да се превърне в раздираща кашлица и дори в дълъг пристъп. (1) Физическият дискомфорт от кашлицата може дори да доведе до неловко положение, особено ако работите с хора и трябва да говорите много.
Когато сухата кашлица вземе превес, тя може да Ви отнеме радостта от бъбренето с приятели или разговорите със семейството, за това как е преминал денят.
Как можете да се справите с кашлицата си? Какви средства ще Ви подействат, за да успокоите симптомите и да държите сухата кашлица под контрол, докато тялото Ви се излекува?
Тук ще намерите малко информация за сухата кашлица - от причинителите и симптомите до възможностите за лечение.
Суха кашлица: какво представлява
Сухата кашлица обикновено се свързва с възпаление на лигавицата в гърлото, която влиза в контакт с дразнители, алергени или външни патогени.
Самата кашлица е защитен механизъм, чрез който организмът се опитва да прочисти горните дихателни пътища (т.е. ноздрите, фаринкса и ларинкса) от вируси, бактерии и други вредни елементи, които в противен случай биха могли да достигнат до белите дробове. (2,3) Тяхната функция на защитна бариера е причината носът и гърлото да са толкова податливи на инфекции.
Суха кашлица: причини и рискови фактори
Въпреки че вирусните инфекции на горните дихателни пътища или възпалителните заболявания на бронхите обикновено са причина за сухата кашлица, има и други причини, които трябва да се вземат предвид. Откриването на вероятната причина зависи от това дали кашлицата продължава по-малко от 2-3 седмици (остра) или 8 и повече седмици (хронична)(3).
Най-често срещаните причини включват: (4,5)
- Астма и алергии: излагането на алергени може да предизвика симптоми като упорита суха кашлица
- Ларингитът може да предизвика дразнене и възпаление на гърлото
- Сух въздух: престоят в суха среда може да раздразни лигавицата на устната кухина
- Дразнители: димът, прахът и замърсената околна среда стимулират хриптящата кашлица
- Гастроезофагеален рефлукс: това често е причина за зачервяване на гърлото, суха кашлица и киселинен рефлукс
Имайте предвид, че този списък не е изчерпателен и винаги трябва да се обръщате за съвет към Вашия лекар.
Метеорологичните условия могат да бъдат рисков фактор - понякога можете да получите пристъпи на кашлица при смяна на сезоните поради особено горещ, студен или сух въздух. (2) Тютюнопушенето е известен рисков фактор, но нека не забравяме и смога и праха.(3)
Суха кашлица: симптоми
Основната характеристика, която отличава сухата кашлица от влажната кашлица? Сухата кашлица е непродуктивна, което означава, че почти или напълно отсъстват секрети, докато влажната кашлица е продуктивна, с наличие на секрети.
Сухата кашлица може да дразни, да пари и да причинява болка в гърлото. Тя може да се прояви с интензивни, повтарящи се и чести пристъпи на кашлица. (1)
Тя може да се влоши, когато си легнете. В най-острите етапи сухата кашлица пречи на спокойната почивка през нощта. Когато сухата кашлица е свързана с обикновена настинка, тя често се проявява с загуба на гласа/дрезгавост, висока температура, общо неразположение и възпалено гърло.
Имайте предвид, че този списък не е изчерпателен и винаги трябва да се обръщате за съвет към Вашия лекар.
Суха кашлица: лечение и медикаменти
Първо, едно кратко послание към пушачите: ако страдате от досадна кашлица, това може би е добра възможност да спрете да пушите. Химическото дразнене може да превърне кашлицата ви в хронична "кашлица на пушача". Тя може да доведе и до много по-сериозни състояния в бъдеще, като например бронхит или емфизем. (6)
Добре е да сте наясно с климата в жилището и на работното си място и да не допускате прекомерна сухота на околната среда. Можете да поставите овлажнител на въздуха в дома или офиса. Поддържането на подходящо ниво на влажност е от съществено значение за предпазване на здравата дихателна система и за подпомагане на оздравяването на раздразнените дихателни пътища при суха кашлица.
А когато сухата кашлица се влоши, как да се справим с нея?
Съществуват и естествени средства, които могат да Ви помогнат да се чувствате по-комфортно, докато тялото Ви работи по своето излекуване.
- Известно е, че медът осигурява успокояващ ефект при суха кашлица, като покрива задната част на гърлото, като така облекчава дразненето. Опитайте да пиете топла вода с мед и лимон, или да приемете 1 до 2 чаени лъжички мед 30 минути преди лягане.
- Можете също така да опитате да си направите инхалация с пара над купа с вряща вода. Проверете дали температурата на парата е безопасна, преди да вдишвате. Направете „палатка“ над главата си и купата с хавлия, за да предотвратите разпръскването на парата. (8) Може да опитате да добавите естествени съставки към водата, например евкалипт.
Важно е да останете хидратирани. Освен пиенето на много вода, билковите чайове и настойки увеличават приема на течности и могат да действат успокояващо на раздразненото гърло.
Кашлицата е естествен рефлекс, който тялото ни активира, за да защити белите дробове в отговор на инфекция, алергия или дразнител(2) Обикновено, острата кашлица преминава за по-малко от 3 седмици. (3) Но ако сухата кашлица е достатъчно упорита, за да застраши благосъстоянието и да повлияе на качеството на ежедневието ни, не забравяйте, че не липсват средства за лечение, които да опитате.
Ако кашлицата Ви стане хронична или се нуждаете от помощ, за да се справите с ежедневието си, Вашият лекар или фармацевт ще може да Ви посъветва за средствата за лечение (природни, фармакологични или комбинирани), които могат да ви помогнат да успокоите сухата кашлица и да възстановите здравето на дихателните си пътища.
Много хора се обръщат към местния фармацевт за препоръки. В аптеката вероятно имат под ръка много възможности за справяне със сухата кашлица и могат да Ви помогнат да изберете най-подходящото лечение и режим на прием за Вашата ситуация. Те могат да препоръчат спрейове за гърло, таблетки за смучене, успокоителни или антитусивни лекарства, които потискат кашличния импулс(7).
Не се отказвайте от радостта да се смеете, да разговаряте и да се наслаждавате на живота с тези, които обичате. Грижете се за гърлото си и продължавайте да изразявате себе си!